Stavba Farního domu Šebestiána Kubínka

Farní dům Šebestiána Kubínka se buduje jako zázemí pro aktivity farnosti – otevřené široké veřejnosti. Poskytne důstojné prostory pro setkávání, konání kulturních akcí např. pravidelné setkávání seniorů, vánoční posezení, oslavy apod. Umožní i konání akcí, které by byly v případě nepřízně počasí rušeny. Bude se zde scházet veřejnost pro rozšíření svých znalostí, setkávání věřících, farních rad, dále setkávání mládeže, volnočasové aktivity dětí a mládeže, příměstské tábory. Bude zde také probíhat výuka náboženství a různých přednášek především v odpoledních a večerních hodinách (projektor ve víceúčelovém sálu).
Studie novostavby byla navržena Ing. arch. Ivo Švábenským. Objekt je rozdělený do tří traktů. Hlavní část A je třípodlažní (suterén, 1NP a obytné podkroví), část B dvoupodlažní (1NP a obytné podkroví) a část C jednopodlažní (1NP). Suterén bude sloužit jako technické zázemí a skladovací prostory. V prvním nadzemním podlaží se bude nacházet víceúčelová místnost, studovna, kancelář, garáž a sociální zázemí. V podkroví jsou navrženy 2 bytové jednotky (1+kk a 3+kk). Venkovní plochy zahrnují komunikace pro pěší, parkovací stání pro návštěvníky i personál, dětské hřiště a plochu pro setkávání mládeže a různých společenství.

Dosud provedené práce

V roce 2015 byla původní budova z bezpečnostních důvodů zbourána. Stavební práce započaly v roce 2019. Je hotová hrubá stavba včetně střešní krytiny a zabudování střešních oken. Jsou osazená plastová okna a hliníkové vstupní dveře s trojsklem. Uvnitř jsou provedeny vnitřní příčky z keramických tvárnic, v suterénu jsou příčky vyzděny z plných pálených cihel. V současnosti se provádějí hrubé rozvody elektroinstalací, vytápění a vzduchotechniky.

Rekapitulace výdajů na farní dům k 31.8.2023
Pořízení původního domu 236 + pozemku před ním 914 700,- Kč
Proinvestováno k 31.8.2023, z toho: 7 775 441,56 Kč
 • dotace obce (2017-2023) 1 600 000,00 Kč
• dotace JMK (2021) 200 000,00 Kč
• vlastní prostředky – sbírky, dary fyzických osob 6 890 141,56 Kč
Zbývá pro na dokončení 9 100 000,00 Kč

Financování stavby

Farnost má omezené finanční zdroje – největším zdrojem jsou kostelní sbírky a finanční dary farníků, za štědrost farníků jsme velmi vděční. Stavbu podporuje Obec Blažovice, v roce 2021 podpořil projekt Jihomoravský kraj.

Stavbu bychom rádi brzy dokončili – alespoň její část, aby mohla sloužit veřejnosti. Vzhledem k omezeným finančním prostředkům bude zřejmě potřeba přistoupit k etapizaci stavby. V první fázi by byla dokončena hlavní budova, a následně teprve sál s kuchyní.  Hledáme optimální model financování stavby. I nadále se budeme pokoušet získat finanční podporu z veřejných zdrojů, ale dotační možnosti jsou v našem případě velmi omezené. Vzhledem k současné situaci na trhu hypoték není reálné na dostavbu použít bankovní úvěr. Částečným řešením financování stavby by mohly být finanční dary fyzických nebo právnických osob, na které farnost vystaví potvrzení pro daňové účely, příp. dle zájmu dárce může být sepsána darovací smlouva. Dalším zdrojem, byť přechodným, mohou být bezúročné půjčky. Půjčené prostředky budou rovněž podloženy smlouvou o zápůjčce.

Pokud Vás tato myšlenka oslovila a chtěli byste se připojit ke spolufinancování výstavby Farního domu Šebestiána Kubínka, můžete poslat svůj příspěvek na bankovní účet farnosti 169131022/0300, příp. se obrátit na o. Romana (blazovice@dieceze.cz) nebo na Martu Řičánkovou (marta.ricankova@seznam.cz) s žádostí o vystavení potvrzení.

Za Vaši pomoc děkujeme!

Každé budování vyžaduje mnoho úsilí, odříkání, modliteb. Nechme se povzbudit příkladem našich předků, jejichž zbožnost a důvěra v Boží pomoc vedly k vybudování našeho kostela – v době hospodářské krize a bez dotací!

Za Vaši pomoc děkujeme!